Cart Is Empty

    سبد خرید شما خالی است.زمان اعلام نتایج آزمون های وزارت علوم و بهداشت ۹۹| کارشناسی-ارشد-دکتری | اخبار کنکور

نویسنده : سنجش و دانش 1399/03/19 تعداد نظرات : ۰
زمان اعلام نتایج آزمون های وزارت علوم و بهداشت

پس از شیوع کرونا ویروس و تغییرات زمانی برای آزمون‌های کشوری، در آخرین تصمیمات مقرر شد در تابستان ۱۳۹۹ تعداد ۶ آزمون مهم کشوری برگزار شود که نتایج این آزمون‌ها تا مهرماه اعلام می‌شود.

 

نخستین آزمون کشوری، آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی (Ph.D) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم است که در ۲۶ تیرماه برگزار می‌شود.

 

بلافاصله پس از آن، آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پایه پزشکی، بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی در روزهای ۲۷ تا ۳۰ تیرماه ۹۹ برگزار می‌شود.

 

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم در دوم و سوم مرداد و آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی در ۲۳ و ۲۴ مرداد ۹۹ برگزار خواهد شد.

 

آزمون دستیاری پزشکی نیز به عنوان یکی از مهمترین آزمون‌های کشوری در ۱۶ مرداد اجرا می‌شود.

 

اما کنکور سراسری سال ۹۹ با بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار داوطلب در روزهای ۳۰ و ۳۱ مردادماه ۹۹ برگزار خواهد شد.

 

پس از برگزاری این آزمون‌ها، زمان اعلام نتایج با توجه به ابهام در شروع سال تحصیلی ۱۳۹۹ از اهمیت زیادی برخوردار است. اینکه داوطلبانی که در آزمون‌ها شرکت می‌کنند پس از پذیرفته شدن چه زمانی به دانشگاه‌ها راه پیدا می‌کنند یکی از دغدغه‌های داوطلبان است.

 

در این زمینه دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آزمون‌های کشوری از جمله کنکور سراسری ۹۹، آزمون کارشناسی ارشد و آزمون دکتری تخصصی به زمان‌های جدید در تیر و مرداد موکول شده و همین موجب می‌شود که برای اعلام نتایج مجبور به فشرده سازی فرآیندهای آزمون‌ها باشیم.

 

وی افزود: رشته‌های هنری و پذیرش دانشگاه فرهنگیان و رشته تربیت بدنی به آزمون‌های عملی نیاز دارد و ضمن اینکه فرآیند مصاحبه در آزمون دکتری تخصصی هم فرایندی زمان‌بر است.

 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مصاحبه‌های دکتری بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی که دانشگاه‌ها اعلام می‌کنند انجام می‌شود و سعی می‌کنیم تمامی برنامه‌های زمان بر از جمله مصاحبه‌ها، انتخاب رشته، آزمون‌های عملی و سایر فرآیندها را فشرده سازی کنیم و با تغییراتی در برنامه‌های زمانی، بتوانیم نتایج را سریع‌تر از حالت معمول اعلام کنیم.

 

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها بر اساس وضعیت خود و شرایط کشور می‌توانند ترم خودشان را از مهرماه یا از بهمن ماه آغاز کنند. سازمان سنجش در زمینه آغاز سال تحصیلی موضوعی را اعلام نمی‌کند.

 

نتایج آزمون‌های سازمان سنجش تا پایان مهر اعلام می‌شود

 

خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به تمامی این اقدامات سازمان سنجش نتایج آزمون‌های کشوری اعم از کنکور سراسری، آزمون کارشناسی ارشد و آزمون دکتری تخصصی سال ۹۹ را تا پایان مهرماه ۹۹ اعلام می‌کند.

در همین زمینه دکتر سیدسعید هاشمی نظری – رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آزمون‌های کشوری در حوزه علوم پزشکی در تابستان برگزار می‌شود و سعی می‌شود که اعلام نتایج در مهرماه انجام شود.

وی گفت: ما سعی داریم تا نیمه اول مهرماه نتایج آزمون‌های ارشد گروه پزشکی و دکتری تخصصی گروه پزشکی را اعلام کنیم.

 

نتایج آزمون‌های وزارت بهداشت تا نیمه اول مهر اعلام می‌شود

 

هاشمی نظری اظهار داشت: اما شروع سال تحصیلی به دانشگاه‌ها بر می‌گردد و ممکن است هر دانشگاهی با توجه به وضعیت خود در بیماری کرونا، مهرماه دانشجوی جدید نگیرد و در بهمن ماه دانشجویان جدید را بپذیرد. در هر صورت مرکز سنجش آموزش پزشکی تمام تلاش خود را برای اعلام نتایج آزمون‌های ارشد و دکتری در نیمه اول مهرماه انجام می‌دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی مصاحبه ندارد اما فرآیند آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی به دلیل مصاحبه‌ها ممکن است کمی بیشتر به طول بیانجامد.

 

اعلام نتایج دستیاری تا آخر شهریورماه

 

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی درباره آزمون دستیاری پزشکی گفت: با توجه به اینکه دستیاران پزشکی از مهرماه باید دوره خود را آغاز کنند سعی می‌شود نتایج آزمون دستیاری پزشکی تا آخر شهریور ماه اعلام شود.

 

برنامه زمانی برگزاری و اعلام نتایج ۶ آزمون کشوری

آزمون زمان برگزاری آزمون زمان اعلام نتایج آزمون
آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی (Ph.D) ۲۶ تیرماه ۹۹ تا پایان مهرماه ۹۹
آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) علوم پزشکی ۲۷ تا ۳۰ تیرماه ۹۹ نیمه اول مهرماه ۹۹
آزمون کارشناسی ارشد ۲ و ۳ مردادماه ۹۹ تا پایان مهرماه ۹۹
آزمون دستیاری تخصصی پزشکی ۱۶ مردادماه ۹۹ تا پایان شهریور ۹۹
آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی ۲۳ و ۲۴ مردادماه ۹۹ نیمه اول مهرماه ۹۹
کنکور سراسری سال ۹۹ ۳۰ و ۳۱ مردادماه ۹۹ تا پایان مهرماه ۹۹

درباره نویسنده

دیدگاه ها